Vojna je za prebivalce Rogaške Slatine, predvsem pa okoličane na njenem vzhodnem in jugovzhodnem delu prinesla še eno pomembno novost. Po delitvi slovenskega ozemlja med okupatorje je tam potekala meja med nemškim Tretjim rajhom in Neodvisno državo Hrvaško. Mejna vprašanja glede točnega poteka meje so Nemci in Hrvati razrešili do konca junija in reka Sotla je postala mejna reka. Za velik del Hrvatov iz Hrvaškega Zagorja onkraj meje, ki so od nekdaj dnevno migrirali na slovensko stran v službo, trgovino, k zdravniku, v cerkev ipd., je postal prehod naenkrat zelo otežkočen. Meja so Nemci kmalu močno zastražili, varovali so jo z minskimi polji, žičnatimi pregradami, stražnimi stolpi, postojankami s strojnicami itd. V mejnem pasu so podrli vse stavbe in izsekali gozd, približno 50 metrov na široko, s čimer so omogočili širši nadzor obeh strani meje. To so dosegli predvsem z uporabo prisilnega dela, v katerega je bilo vključeno lokalno prebivalstvo. Lastnik je podrti les lahko odstranil in ga porabil za lastne potrebe, če ga ni, so ga odstranili prisilni delavci za potrebe Nemcev. Vej niso smeli skladati na kupe, temveč so jih razmetali po čim večjem območju goloseka, da bi tudi na ta način zatrli rast podrasti.
Na meji so redno patruljirali. Ob njej je pogosto stal stražni stolp, zgrajen iz štirih nosilnih drogov, ki so bili iz dvojnih debel, na vrhu pa je bilo približno 3x3 metre veliko pokrito stražarsko mesto. Dostop do stražarskega mesta je bil po lestvi ali lesenih stopnicah. Poleg stolpa so pogosto zgradili še bunkerje in namestili telefonsko povezavo. Nemci so mejo v okolici Rogaške Slatine začeli utrjevati z varovali že jeseni leta 1941.
Smrtne žrtve na meji
Vzdolž meje – reke Sotle – so postavili dva metra visoko pleteno ograjo, na vrhu katere je bila v treh vrstah bodeča žica. Za njo so po tleh položili dva do tri metre na široko zveriženo bodečo žico, nato pa nekaj metrov narazen še pehotne mine. Te je položila vojska, vse ostalo delo so opravili mobiliziranci. Uporabljali so troje vrst min: 1) t. i. sifonarice, ki so bile predvsem strašilne, so bile postavljene deset metrov od žice, 2) črne mine, po obliki zobate in veliko bolj nevarne, so bile postavljene tik ob meji, 3) najbolj nevarne so delovale na pritisk ok. 30 kg.
Največjo nevarnost za lokalno prebivalstvo so predstavljale ravno mine. Zaradi njih je bil ljudem otežen ali kar onemogočen prehod do njiv, gozdov, pot do trgovine, zdravnika ali cerkve pa se je znatno podaljšala. Tudi živina se ni mogla več pasti v obmejnem pasu, saj je pogosto prihajalo do detonacij min in poginov živali, ko je žival posegla prek žic. Niso pa bile le živali žrtve min, temveč tudi ljudje.