Mejo so redno nadzorovali s patruljami, ki so jo obhodile dvakrat podnevi in enkrat ponoči, na mejnih prehodih pa so bile stalno nameščene straže. Za nadzor meje so služili tudi stražni stolpi, najbližji do sedaj evidentirani stolp se je nahajal na hribu Kovček nad Suhim Dolom pri Lučinah.
Zaradi strožjega režima, ki so ga vpeljali Nemci, je bilo prestopanje meje oteženo, s čimer so bile pretrgane nekatere ustaljene povezave. Posledice razmejitve so se tako kazale na vseh področjih: zasebnem, verskem, prometnem, gospodarskem in upravnem. V želji po ohranjanju stikov z bližnjimi, verski oskrbi, ki je v nekaterih krajih ni bilo, in zaslužku se je moralo prebivalstvo posluževati ilegalnega prehajanja meje. Naskrivaj so mejo prehajali tudi zaradi potencialne internacije, deportacije ter mobilizacije. Dejanje, ki je bilo vsled utrjenosti meje izjemno nevarno, se je pogosto končalo tragično.
Postopno čiščenje obmejnega pasu
Nevarnost je ostala tudi po kapitulaciji Italije, nemški zasedbi Idrije 23. septembra 1943 ter umiku Nemcev iz Žirov 23. oktobra 1943. Nemška vojska je odpeljala nekaj min in mrež ter odprla cestne zapornice. Obmejne ovire so odstranjevale tudi partizanske enote, ki so si tako olajšale prehode, mine pa so uporabile v bojih. Manjši del ovir so pobrali tudi prebivalci sami. Večinoma pa je fizična prepreka ostala vse do konca vojne.
Nato je sledil proces njenega odstranjevanja, ki pa je trajal še leta po vojni. Odstranjevanje žičnih ovir in minskih polj je bilo v domeni Jugoslovanske armade, sodelovali pa so tudi lastniki zemljišč. Zaradi nerazrešenega mejnega vprašanja z Italijo je bilo tudi po vojni potrebno zaprositi za dovoljenje za prehod nekdanje rapalske meje. Na področju se je tako čutil obmejni pritisk vse do priključitve Cone B Julijske krajine k Jugoslaviji.