V Rogaški Slatini se je odlok o prepovedi splošne javne rabe slovenskega jezika v uradih, šolah in cerkvah pričel izvrševati dokaj pozno. Zadnji rok za prenehanje rabe slovenskih napisov in krajevnih imenskih označb (vasi, ulice, prometna in železniška križišča, gostilne, kažipoti idr.) ter dvojezničnosti je bil namreč šele 15. junij 1941. Na Ptuju so na primer za slednje poskrbeli že meseca aprila. V steklarni pa so se denimo nacistični apeli zaradi velikega števila hrvaško govorečih steklarjev prevajali tudi v hrvaščino.
Zaplembe, izgoni in deportacije v taborišča
Nacisti so v zdraviliškem kraju v skladu z željo po uničenju slovenskega naroda izjemno hitro poskrbeli za množične aretacije in mučenja ter izgone preko najjužnejše meje rajha. Odredbe za priprtja in zaplembe je v sodelovanju z gestapom izdajala izpostava nemške obveščevalne službe (SD) v Rogaški Slatini. Že 29. aprila je izgon preko Sotle doletel osebo judovske krvi. Iz poročila, datiranega 3. junija, je razvidno, da so se na deportacijskem spisku poleg Judov najprej znašli zavedni in izobraženi ter dotlej politično aktivni Slatinčani, sledili so jim priseljenci po letu 1914 (popisi za slednje so bili opravljeni 27. aprila, ko so popisali 2.005 priseljencev). Po mučenju v začasnih priporih sta jim bili končni destinaciji najpogosteje ustaška NDH in Srbija. Precej družin iz Rogaške Slatine pa je pristalo tudi v koncentracijskih taboriščih. Njihovo premoženje je bilo seveda zaplenjeno. Iz poročil žandarmerijske postaje Rogaška Slatina je razvidno, da je okupator od prevzema oblasti do 3. junija 1941 iz kraja nemudoma izgnal 26 oseb, medtem ko je bilo začasnih aretacij še nekajkrat toliko. Zaradi izdajanja na tajnih srečanjih v Gradcu (prisotni tudi slatinski volksdeutscherji) še pred nemškim napadom je bilo mnogo aretacijskih seznamov za Rogaško Slatino spisanih že direktno v Berlinu in Gradcu.
Delovna in vojaška mobilizacija
Prvi porazi na vzhodni fronti v decembru 1941 so Nemčijo prisilili v dodatno mobilizacijo vojaške in delovne sile, na okupiranih območjih pa se je okrepilo tudi izkoriščanje surovin. Čedalje bolj obremenjeni nemški industriji je zaradi odhoda lastnih vojakov na bojišča pričelo primanjkovati delovno sposobnih ljudi, zato je Nemčija za zasedbeno območje Spodnje Štajerske že spomladi 1942 uvedla obvezno in uniformirano državno delovno službo (Reichsarbeitsdienst/ RAD) ter vojaško obveznost. Grobo kršenje mednarodnega prava je bilo preprosto prezrto. Samo do maja 1943 so s slovenske Štajerske na delo odvlekli približno 20.000 delavcev, v nemško vojsko pa do njene kapitulacije več kot 28.000 štajerskih mož. Mobiliziranci iz Rogaške Slatine so bili razstreseni skorajda po vseh bojiščih. V največjem številu so bili poslani na vzhodno fronto (največje bojišče v Evropi), ki je poleg Rusije vključevala tudi Poljsko, Madžarsko, Ukrajino in Romunijo. Mnogo jih je bilo stacioniranih tudi v Franciji, Belgiji, Italiji in na Nizozemskem, kjer so se z zlomom zahodne fronte predajali zavezniškim armadam. Manjši del pa je bil odposlan na Finsko, v Severno Afriko in še kam. Glede na nepopolne sezname in približne izračune naj bi Nemci iz celjskega okrožja v RAD in vojsko mobilizirali nekaj manj kot 5.000 mož, padlo jih je približno 670. Točni podatki za Rogaško Slatino so še v postopku ugotavljanja.